אם יש לך דירה בבעלותך – או חושבים לקנות אחת – החדשות האחרונות על איכות הבנייה מדאיגות. היו פינויים במגדלי הדירות Opal ו-Mascot בסידני, שריפות חיפוי במגדלי לקרוס ו-Neo200 במלבורן והטרגדיה של מגדל גרנפל בלונדון. בעוד שלרוב הבניינים לא יהיו ליקויים כה חמורים, לרבים יש בעיות משמעותיות, והבעלים חייבים לתקן אותם כדי שלא יהוו סיכון בריאותי ובטיחותי.

גם אם הפגם אינו משפיע על דירתם, לרוב זו אחריות משותפת של כל בעלי הבניין. חיוני שתהיה להם גישה להדרכה טובה להתמודדות עם פגמים בנכסי שכבות – אבל זה לא תמיד קל למצוא. כדי לעזור לבעלים, עבדנו עם עמותת שכבות הקהילה (NSW) כדי לייצר מדריך חינם לתיקון ליקויים.

מדריך זה לוקח את הבעלים הנוכחיים והפוטנציאליים דרך השלבים של זיהוי ותיקון פגמים, עם קישורים למשאבים מועילים. הוא כולל ייעוץ לגבי קבלת דוח ליקויים, האם היזם או הקבלן עשויים להיות אחראים לתיקון הבעיה, כיצד לבחור ולנהל מומחי בנייה וכיצד לנהל את התקשורת עם הבעלים והעובדים.

המדריך פותח עבור ניו סאות’ ויילס, אך עשוי להיות מועיל גם אם יש לך נכס שכבות במקומות אחרים באוסטרליה.

אז אילו דברים מרכזיים צריכים בעלים לדעת?
הניסיון של כל בניין עם ליקויים יהיה שונה. אבל יש כמה עקרונות עיקריים שעל הבעלים תמיד לזכור – אלה עומדים בבסיס כל העצות במדריך שלנו.

בורות היא לא אושר: כבעלים, אתה אוטומטית חבר בתאגיד/תאגיד הבעלים. המשמעות היא שיש לכם אחריות משפטית לתחזק ולתקן את הרכוש המשותף, לרבות טיפול בליקויים.

מידע הוא כוח: אסוף את כל המידע שאתה יכול בעת חקירת ליקויים. עבור קונים, דוח שכבות טוב הוא חיוני. לבעלי מבנים חדשים, קבלת דוח ליקויים מקצועי חשובה במיוחד. זה שווה את העלות.

התמקד בבעיות שריפה, איטום או מבניות פוטנציאליות. קשה לראות פגמים אלה אך יקרים לתיקון. יש להם גם השפעות גדולות על בריאות ובטיחות.

הציפור המוקדמת לוכדת את התולעת: לעולם לא תוכל להתחיל לחפש ולהתמודד עם פגמים מוקדם מדי. היו מודעים למגבלות זמן על אחריות בנייה.

ב- NSW, עבור ליקויים קלים, יש לך שנתיים להתחיל בתהליך של קבלת הקבלן או היזם לתקן את הפגם. עבור פגמים גדולים, יש לך שש שנים. אם הבניין שלך נמצא מחוץ לתקופת האחריות, ייתכן שתצטרך לממן את התיקון בעצמך.

שיתוף זה אכפתיות: ודא שאתה מדווח על ליקויים לאנשים שצריכים לדעת. זה יכלול את תאגיד הבעלים שלך, אבל גם את המבטח/ים שלך ומסחר הוגן (במיוחד אם הפגם הוא גדול).

חשוב גם לשמור על תיעוד טוב. יש צורך ברישומים למקרה שיש מחלוקות וכדי להראות לקונים עתידיים שהבניין מתוחזק היטב.

שמרו על עצמכם: התמודדות עם ליקויים יכולה להיות סוחטת כלכלית ורגשית. קונפליקט יכול להתרחש, וקבלת החלטות קולקטיבית יכולה להרגיש איטית מאוד.
כדי לעזור לנווט בתהליך, אתה רוצה את המומחים הטובים ביותר לצידך. הם כוללים עורכי דין, מומחי בנייה, מנהלי שכבות ומנהלי פרויקטים. ותמיד קבל חוות דעת שנייה אם יש לך ספק.